Gelmesin sakın üçlü koltuğun süpriz ismi

Yaz ile sonbahar arasında karanlığın uzayıp gün ışığının bize daha az kendini gösterdiği günlere gelmiş bulunmaktayız. Yazın koşturmacası ve telaşının aksine bu mevsim, ruhumuzu dinlendirebileceğimiz, kendimizi keşfedip geçen günlerin muhasebesini yapabileceğimiz en iyi fırsat bizler için.

Günlük hayatın kaygılarından, telaşlarından, stresinden usanan ve yorulan bedenlerlere son çağrı! Haydi sizde bana katılın.

Yaz; genelde insanların hormonlarının zirveye çıktığı, yerli yada yersiz özgüven patlamalarıyla geceleri aydınlattığı, kimilerinin içinde kıştan kalan yaralarına plajlarda kumdan kalelerle pansuman yaptığı, kendini bilenlerin huzur ve sakinlik içerisinde ruhlarını özgürleştirdiği acil servis gibidir.

Oysa sonbahar biraz daha farklıdır. Yapraklarımızı sarartıp dökme vaktidir.Zorlu kışa hazırlanma, ardından gelecek bahar için yeniden tomurcuklanıp toprağı, güneşi, masmavi gökyüzünü selamlamak, kendimize dönme zamanıdır.

Kendine dönmek büyük bir lükstür. Yalnız kalabilmeyi, kendinle yüzleşmeyi gerektirir. Oysa yalnızlık ve kendinle yüzleşmek çoğu kişinin cesaret edemediği bir karanlık, kimilerine göre ise esaret olarak algılanır.

Cesaret ister.

Kendiyle baş başa kalmaktan neden korkar insan? Yalnız kalıp kendiyle vakit geçirmektense dış uyaranlara, referans noktalarına bağlanmak, onlardan onay ve kabul almak ister. Kimi istemediği mutsuz, yorgun ilişkilerde bulur kendini, bitirip gidemez. Kimi ise istemediği işlerde. Yorarlar bedenlerini, hırpalarlar ruhlarını. Zordur kendi başına kalabilmek. Karanlık bir mağaraya hapsolmaktan farkı yoktur. Bizi o mağaraya hapseden zincirlere yalnız kalmamak pahasına yeni halkalar eklemeye razı olur, iyice yok olmaya başlarız.

Oysa yalnız kalabilmek ne güzel bir kalabalıktır.

Bunu başarabilenler önce içindeki gerçek kendileri ile randevulaşırlar.

Aksam saat 8 de her zaman ki yerde.

Nerede?

Üçlü koltukta.

Buluşma saati geldiğinde önce sarılırsın birbirine, hasret giderirsin o içindeki çocukla ve başlarsın anlatmaya.Seni senden iyi kimse dinleyemez çünkü. Mutlu hissedersin kimi zaman, bazen kızarsın yaptıklarına yada yapılanlara.Ne kadar kızsanda incitmezsin kendini. Alınacak dersler listesine notunu düşer yola devam edersin. Kendini tanırsın, istediklerini veya istemediklerini anlarsın. Yaratıcılığın gelişir mesela. Öfkelerini sakinleştirmeyi, uysallaşmayı olgunlaşmayı öğrenirsin. Aşık mı olmak istiyorsun? Kendini dinlemeden, keşfetmeden, içinde yeni sevgilere, umutlara yer açmadan nasıl olabilirsin ki. Bunu başaramayanlar savrulup giderken sonbahar rüzgarlarında dallardan dökülen yapraklar gibi, başarabilenler ise düştükleri yere kök salarlar.

Olgunlaşır insan, empati yapmayı insan olmayı öğrenir. En çok zamanı kendimize ayırmak zenginliktir.

Sizde bırakın artık “sizsiz” koşturmacaları. Biraz dinlendirin, sevgi ve şefkat verin kendinize. Gerçek mutluluklar deneyimleyebilmek, aşkı, sevgiyi, dengeyi, huzuru hissedebilmek için biraz yalnız kalma cesareti gösterin.

Ve herşeyden önemlisi kendinizi kendinizle vakit geçirmeyi yalnızlık sanmayacağınız şekilde yetiştirin.

Gelmesin sakın üçlü koltuğun süpriz ismi’ için 2 yanıt

Add yours

  1. İnsanlar o kadar uzak ve ilgisizler ki kendileriyle, yanlız kalmayı kaldıramıyorlar, mesela kendiyle başbaşa kalınca belki yüzleşecek kendiyle ve bu cesaret isteyen bir şey. Hayatımda ki en büyük pişmanlığımdir kendi kendime yetebildiğimi geç farketmem.

    Liked by 1 kişi

    1. Hayat pişmanlık duyulacak kadar uzun değil. Önemli olan anlamlı yaşamak. Bunu bir kere yakaladın mı sonsuzlara kadar devam edersin. Hayatını anlamlandırmaya da birşeyler yazalım ozaman bir gün (:

      Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

<span>%d</span> blogcu bunu beğendi: